Fortnite Battle Royale Oyun Kazanma Taktikleri

DaTaTr

Site Sahibi
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
12 Haz 2018
257
92
28
Awards
1
Çanakkale
pvp-gaming.com
Türkiye'de ve hatta dünyada şu aralar oldukça popüler bir oyun haline gelen Fortnite Battle Royale 'da uzmanlaşmamız biraz zaman aldı, ancak artık günde birkaç defa oyun kazanır hale geldik. Eh tecrübelerimizi ve bizi zafere götüren küçük ipuçlarını siz sevgili Turkmmo ailemiz ile paylaşmazsak ayıp etmiş oluruz diye düşündük. İster oyuna yeni başlamış olun, isterseniz bir süredir oynuyor olun herkes için bir iki işe yarar detaydan bahsedeceğimizden eminim.
Her şeyden önce çok adam vuranın değil en son hayatta kalanın bu oyunu kazandığnı hatırlatayım. Buyurun efendim, rehberimize bir dalış yapalım.
İLK YAPMANIZ GEREKEN ŞEYLER
Tuş Atamaları

Oyuna bile başlamadan önce tuş ayarlarınızı bir değiştirin derim. Zira farklı oyunlara alışıksanız oyunun mevcut tuş seçenekleri sizi rahatsız edebilir. Mesela "X"e basınca eğilmek ya da yere yatmak yerine karakteriniz silahı sırtına koyuyor. Çatışma esnasında bunu yaşamak istemezsiniz, emin olun.

Hangi Silahı Tercih Etmelisiniz ve Neden?
Oyundaki silahların karakteristik özellikleri başarılı bir şekilde tasarlanmış. Pompalı tüfeklerden hafif makinelilere, tabancalara ve taarruz tüfekleri, keskin nişancı tüfeklerine kadar pek çok seçeneğimiz var. Bunlardan bazıları ise "durumsal silahlar". Mesela her oyunda olduğu gibi bu oyunda da pompalı tüfekler kısa menzilliler ve bu alanda rakipsizler. Özellikle dar koridorlar ve merdiven başlarında diğer tüm silahlardan üstünler, ama orta mesafede bile neredeyse işe yaramaz hale geliyorlar. Üstelik mermileri delici özelliğe sahip olmadığı için taşıt içerisindeki düşmanlara karşı çok da efektif değiller. Bunlara ek olarak silahların atış modları ve sprey kontrolleri de farklılık gösteriyor. Tarzınıza en uygun silahın hangisi olduğuna karar vermeniz çok önemli. Tabii ki oyunun başlarında ne bulsam kafidir şeklinde eşya topluyoruz, ama bazen bolluk yaşama şansımız da oluyor tabii. Oyun tarzınıza göre ideal silah kombinasyonları farklılık gösterecektir. Ben her daim bir tane pompalı tüfek ve bir tane taarruz tüfeği taşımaktan yanayım. Uzun mesafe çatışmalarına ise hiç girmiyorum ve ilk adımı düşmanımın yapmasını bekliyorum.

Otobüsten Nereye Atlamak Gerekli?
Her oyunda ortalama 100 tane oyuncu oluyor. Oynadığımız moda göre (tek kişi, çift, tam ekip) atlama yeriniz değişkenlik gösterebilir, ancak bu noktada en önemli şey kalabalık yerlere atlamamak. Mümkün mertebe tek başınıza olacağınız yerlere düşmeye çalışın. Büyük şehirleri teğet geçmeye çalışın.
En önemlisi atlamadan önce otobüsün hangi yönden haritaya girdiğine ve hangi yöne doğru uçtuğuna bakın ve tam tersi bir noktaya atlayın. Yani otobüs kuzey tarafından gelip güney doğuya uçuyorsa olabildiğince batıya atlamaya çalışın. Düşüş noktanız uçağın gittiği yöne ne kadar ters olursa yalnız kalma ihtimaliniz de o kadar artacaktır diğer insanlardan uzağa kaçın ve bomboş bir bölgede eşya toplayın. İlk halka oldukça yavaş ilerlediği için haritanın neresinde olursanız, saklanmak iyi olacaktır.

Serbest Düşüşte Neler Yapmalı?
Uçaktan atladığınız andan itibaren serbest düşüşte olacaksınız ve paraşüt açmazsanız bir noktadan sonra o kendi kendine açılacaktır zaten. Bu noktada düşmek istediğiniz noktaya göre vücudunuzu doğru şekilde ayarlamanız lazım. Dikine dalış yaparsanız oldukça hızlı bir şekilde yere inersiniz, ancak bu genel kanının aksine her zaman iyi bir şey değil. Bir üst maddede belirttiğim gibi önceliğimiz olabildiğince uzak ve sakin bir bölgeye düşmek. İnsanlarla çatışmak yerine oyuna tehlikesiz bir noktada, rahatça eşya kasarak başlamak çok daha avantajlı olacaktır. Bırakın erken savaşları başka gruplar yapsın, sizin yerinize savaşsınlar.

YERE İNDİM ŞİMDİ NE YAPMALIYIM?
Eşya Toplarken Hızlı Olun


Hızlıca etraftaki tüm eşya noktalarını, yani evlerden dışarıdaki masalara kadar her yeri didik didik aramanız gerekli. Fakat bir noktada çok da oyalanmayın, çünkü evin içerisinde olduğunuz sürece harita kontrolünü kaybedeceksiniz. Hızlı eşya toplama alışkanlığı edinmeniz ve neye ihtiyacınız olduğuna çabucak karar vermeniz lazım. Tabancalardan ziyade diğer silahlara yönelin. Tabancalar şu an için oyunda pek de efektif değiller, özellikle düşmanlarınızın elinde güçlü bir silah varsa tabancayla öldürmek oldukça zor.

Hangi Eşyalara Daha Çok İhtiyacım Var?

Sırasıyla öncelikli olarak iyi bir silah (bu silahları destekleyici teçhizatlar -dürbün, nişangah, hızlı şarjör ya da daha çok mermi tutan şarjör) Oyunda sıhhiye çantası, medikal çanta ve bandajlar doğrudan enerjinizi yerine getiriyor. Bandajları ve medikal çantayı 75 canın altında olmadığımız sürece kullanamıyoruz. Bandajlar 10 can, medikal çantalar ise 75 can veriyor. Sıhhiye çantası ise canımızı tamamen dolduruyor. Hepsinin kullanma süresi de değişkenlik gösteriyor. Bunlar da canımızın zaman içerisinde dolmasını sağlıyor ve hem daha hızlı koşmamızı hem de daha ölümcül nişan almamızı sağlıyorlar.


STRATEJİK TAVSİYELER
Önemli Olan Düşman Öldürmek Değil Hayatta Kalmak!
Fortnite Battle Royale
oynayan arkadaşlarımın sıklıkla yaptığı bir hata var. Çatışmak keyifli tabii, ancak bu oyunda asıl amaç hayatta kalan taraf olmak. Bırakın sizin yerinize başkaları savaşsın, hatta ağzınızın içinden geçen düşmanları bile es geçmenizi öneririm. Eğer sizi görmemişlerse onları öldürmek için bir sebebiniz yok demektir. Her zaman avantajlı olan taraf olmaya bakın. Bir çatışmayı kazansanız bile bir sürü avantajdan vazgeçmiş olacaksınız. Öncelikle hasar görmeden bir çatışmayı kazanma ihtimaliniz düşük. İkinci olaraksa bu oyunda silahların sesi bir hayli uzaktan bile duyulabiliyor, yani pozisyonunuzu ele vermiş olacaksınız. Üstelik haritadaki daha çatışmamış diğer rakipleriniz size oranla eşya üstünlüğüne sahip olacak ve hala gizli kalacak.
14 adam öldürüp kaybetmek yerine 2-3 adam öldürüğ (ki onları da oyun sonunda) kazanmayı yeğlerim. Son ana kadar kendinizi gizli ve çatışmadan uzak tutabilmek çok önemli. Bu şekilde sadece bu hafta sonu toplamda 6 oyun kazandım.
Halkayı Kovalamak Yerine Merkezde Olun
Buna diğer iki maddede değindim aslında, ancak halkayı kovalayan olduğunuz zaman her daim başka bir grup tarafından gafil avlanma ihtimaliniz var. Avlanan değil avcı olun. Akıllı davranın ve pozisyon avantajını hep elinizde tutmaya çalışın.
Sis Bombaları Hayat Kurtarır!
Özellikle takımla oynuyorsanız onları desteklemek ya da bir alanda kapana kısıldığınızda sis bombaları belki de oyundaki en etkili eşyalara dönüşüyorlar. Her daim üzerinizde en az iki tane olsun. Bir sis duvarı oluşturarak mutlak ölümden kurtulduğum ya da takım arkadaşlarımın hayatını kurtardığım pek çok maceram oldu.

Kapıları Avantajınıza Kullanın
Oyunda kapılar hangi yönden girerseniz o yöne doğru açılıyorlar. Yani binaların kapılarını dışa doğru açık bırakırsanız bu bölgeye gelen başka bir oyuncuda burası çoktan ziyaret edilmiş havası uyandırabilirsiniz. Böylece düşmanlarınızın bu bölgede sizi bulma ihtimali azalır. Üstelik sizi bulmayı beklemeyecekleri için çatışmak zorunda kalırsanız da avantaj sizde olacaktır.

Zorunda Kalmadıkça Çatışmayın, Zorundaysanız...
Buna ne kadar parmak bassam az, ancak ille de çatışmak zorundaysanız avantajlı olan hep siz olmaya çalışın. Yükseklik veya koridorun dönüşü sizde olsun. Fortnite , üçüncü şahıs çatışma oyunu olduğu için kendinizi göstermeden de pek çok bölgeyi kontrol edebilirsiniz. Düşmanlarınızı bu kamera açısının sunduğu avantajı kullanarak koridorlarda sıkıştırabilir ve pompalı tüfek ile rahat bir temizlik yapabilirsiniz.


Tabii ki bu tavsiyelerimin hiçbiri size garanti oyun kazandıracak diyemem, ancak kesinlikle bir oyunu kazanma şansınızı artıracak şeyler bunlar.
Bu tavsiyelere ek olarak tabii ki çatışma yetenekleriniz de oyunun son düzlüğünde çok büyük fark yaratacak.
Sizin de tavsiyeleriniz ya da kafanıza takılan sorular varsa yorumlar kısmında belirtebilirsiniz sevgili
En kısa sürede geri dönüş yapacağımdan emin olabilirsiniz!